Rewolwer - jak działa? Kto wynalazł tę kultową broń? Historia i opis rewolweru

Rewolwer – jak działa? Kto wynalazł tę kultową broń? Historia i opis rewolweru

Rewolwery dzisiaj kojarzą się z tzw. Dzikim Zachodem, czyli z zachodnią częścią Ameryki Północnej, gdzie w XIX wieku mieszkało wielu krewkich cowboyów, którzy wyposażeni byli właśnie w taką broń palną. Dzięki filmom i literaturze utrwalił się ich obraz jako ludzi odważnych i gwałtownych, którzy nie bali się bronić swojego honoru oraz własności prywatnej. W sytuacjach konfliktowych nie stronili oni od pojedynków, w których wykorzystywali właśnie rewolwer. Wielu jego posiadaczy w tamtym okresie opanowało jego obsługę do perfekcji, potrafiąc bardzo sprawnie i szybko strzelać oraz mierzyć do celu. Jednak historia rewolweru nie kończy się wraz z końcem epoki cowboyów i saloonów. Broń ta była obecna także przez cały XX wiek i co więcej, jest produkowana również dzisiaj. W tym artykule opiszemy historię tej broni, udoskonalenia, jakimi był poddawany, a także jego dzisiejsze zastosowanie.

Kto wynalazł rewolwer?

Plany dotyczące wymyślenia pistoletu bębenkowego były już w XVI wieku. Konstruktorzy chcieli stworzyć broń, która będzie wykorzystywała mechanizm bębna. W nim właśnie miały znajdować się pociski. Jednakże próby te nie zakończyły się sukcesem. Problemem było dostosowanie broni do oddania drugiego strzału. O ile pierwszy pocisk zostawał wystrzeliwany prawidłowo, o tyle trudno było przygotować rewolwer do oddania kolejnych. Otóż jeden z najważniejszych elementów tego pistoletu, czyli bębenek, po każdym strzale musiał być obracany ręcznie. Taki system ładowania sprawiał, że trudno było zsynchronizować oś komory bębenka z lufą. Ponadto zapłon ładunków miał miejsce nie tylko w tej komorze, z której miał paść strzał, ale we wszystkich, co całkowicie zaburzało pracę rewolweru. Mimo wielu prób konstrukcyjnych nie udało się wtedy dopracować jego mechanizmu.

Przełom nastąpił wraz z zaprojektowaniem przez Elishę Colliera karabinu skałkowego wykorzystującego właśnie mechanizm bębenkowy. Wynalezienie tej broni na samym początku XIX wieku, mimo że nie sprzedano jej w zbyt wielu egzemplarzach, było bodźcem do dalszych prac nad rewolwerem. Podjął się ich niejaki Samuel Colt. Starał się on poprawić system ręcznego obracania bębenkiem, który był największym mankamentem tego typu broni. W 1830 roku zaprojektował model rewolweru o kal. 0,34″ i o długości lufy 9″, w którym wykorzystywany był obrotowy bębenek mieszczący w sobie 5 ładunków. Ten pierwszy rewolwer nazywa się Colt Paterson. Rzecz jasna pierwszy człon nazwy pochodzi od nazwiska konstruktora, natomiast drugi od miejscowości, której broń ta była produkowana.

Udoskonalanie rewolwerów

Niestety Colt Paterson m.in. z powodu swojej wysokiej ceny (200 dolarów za sztukę) nie został sprzedany w zbyt wielu egzemplarzach, przez co fabryka w Paterson została zamknięta w około 10 lat po wynalezieniu rewolweru. Samuel Colt w kolejnych swych próbach starał się stworzyć rewolwer, który będzie bardziej dostępny dla mas. Przede wszystkim starał się on zmniejszyć koszty jego produkcji, dzięki czemu mógłby być on tańszy. Tak też nowe modele jego rewolwerów kosztowały już 25 dolarów. To właśnie korzystna cena, niezawodność broni, łatwość jej naprawy i odpowiednia koniunktura sprawiły, że nowe rewolwery Colt Dragoon stały się bardzo popularne. Ostatni czynnik wynikał z tego, że w 1846 roku wybuchła wojna amerykańsko-meksykańska, która sprawiła, że broń palna, w tym rewolwery, była jeszcze powszechniej wykorzystywana.

Jednak nowe modele rewolweru Samuela Colta udoskonalone były o coś jeszcze. Mianowicie do ich bębenka dodano dodatkową komorę umożliwiając oddanie 6-ściu strzałów. Sześciokomorowe bębenki były o tyle wygodne, że dzięki nim podczas ładowania rewolweru nie trzeba było go każdorazowo demontować. Udoskonaloną wersją Dragoona był Colt Navy. Kaliber tego rewolweru kapiszonowego wynosi 0,36 cala, natomiast lufa mierzy 190 mm. Nowa broń to też nowa fabryka. Tym razem powstała ona w rodzinnym dla Colta Hatford. Colt Navy wykorzystywany był przez amerykańskie wojska lądowe, marynarkę, i co ciekawe, przez polskich powstańców styczniowych w 1863 roku.

W kolejnych pracach nad usprawnieniem broni Colt zaczął iść w stronę ograniczenia ich wagi. Tak też powstał Colt Pocket o kalibrze 31″. Według historyków model ten był ostatnim rewolwerem czarnoprochowym. Amerykanie używali go m.in. w trakcie starć z Apaczami w południowo-zachodniej części kraju.

Nowa amunicja rewolweru

Duża zmiana mechanizmu rewolweru polegała zastosowaniu nowego typu amunicji. Stanowiły ją naboje zespolone. Dzięki temu rewolwer był bronią z systemem spustowym podwójnego działania. Modele tego pistoletu to Colt M1877. Broń ta była szybciej ładowana, a brak konieczności odciągania kurka przed każdym strzałem zwiększył jej szybkostrzelność. Masowa produkcja Colta M1877 rozpoczęła się dopiero piętnaście lat po śmierci Samuela Colta, czyli w 1877 roku.

Produkowane w XX wieku późniejsze egzemplarze rewolwerów strzelające z naboi zespolonych również na stałe weszły do historii broni palnej. Jednym z nich jest rewolwer Smith&Wesson kal. 11,2 mm, znany też jako 44. Magnum, Znany nawet w popkulturze, chociażby z serii filmów o Brudnym Harrym. Jest on uważany jako broń o ogromnej mocy. Nic dziwnego skoro wystrzeliwany z niego pocisk może osiągnąć od 3400 do 4100 J. Dlatego dla początkujących strzelców może być on wyjątkowo trudny do opanowania. Pistolet ten powstał w 1955 roku. Posiada on system, który opróżnia bęben z łusek przy odchyleniu bębenka w bok. Magnum był wykorzystywany przez amerykańską policję w latach 70. Na początku XXI wieku broń ta trafiła do sprzedaży jako broń sportowa.

Rewolwery dzisiaj

Aktualnie można spotkać wiele wartościowych rekonstrukcji rewolwerów. Mało tego wiele z nich pełni funkcję nie tylko historyczną, ale w pełni użytkową. Rewolwery używane były m.in. przez służby mundurowe jeszcze w latach 90., a do dziś strzela się z nich m.in. na turniejach strzeleckich. Długowieczność tej broni powodowana jest nie tylko sentymentem. Otóż już pierwsze wymyślone przez Colta pistolety cechowały się niezawodnością. Mimo tego, że niekiedy ładowanie ich było utrudnione, to wyjątkowo rzadko się zacinały. Nie bez znaczenia jest też ich wyjątkowy, oldschool’owy wygląd.

HomeKategorieUlubionePorównajNa góre