Jako broń czarnoprochową, czyli tzw. czarnoprochowce, rozumie się repliki broni czarnoprochowej produkowanej przed rokiem 1885. Według ustawy o broni i amunicji, aby z niej korzystać, nie trzeba posiadać pozwolenia na broń. Do broni czarnoprochowej zaliczamy: karabiny czarnoprochowe, rewolwery czarnoprochowe, pistolety czarnoprochowe lub derringery czarnoprochowe.

Wyświetlanie 1–12 z 42 wyników

Charakterystyka broni czarnoprochowej

Broń czarnoprochowa należy do grupy broni palnej rozdzielnego ładowania. Ten typ pistoletów i strzelb charakteryzuje się tym, że wystrzelenie z nich pocisku jest skutkiem spalania się czarnego prochu. Jednak współcześnie czarny proch bywa zastępowany nitroceluzowym prochem bezdymnym. Proces ładowania broni czarnoprochowej polega na ładowaniu odprzodowym, czyli takim, w którym wykorzystuje się czarny proch, przybitkę pełniącą funkcję uszczelniającą, a także toczone kule. Broń czarnoprochowa posiada od 5 do 6 komór, które można załadować i dzięki temu oddawać z niej strzały seryjnie.

Gdzie najłatwiej możemy spotkać broń czarnoprochową?

Zatem bronią czarnoprochową są wszelkie bronie rekonstrukcyjne lub te, które pochodzą z dawnych lat. Jest ona cenna nie tylko z powodów użytkowych, lecz głównie z pobudek historycznych. Broń czarnoprochowa jest pewnym świadectwem minionych czasów. Możną ją wykorzystywać zarówno do celów kolekcjonerskich, jak i podczas licznych zawodów strzeleckich.

Czy posiadanie repliki broni czarnoprochowej jest legalne?

Tak jak zostało to wspomniane – posiadanie broni czarnoprochowej nie wiąże się z koniecznością pozwolenia na broń, lecz aby móc przetrzymywać czarny proch należy mieć Europejską kartę posiadania broni palnej.