Wszelkie repliki produkowane przed rokiem 1885 możemy zakwalifikować do tak zwanych czarnoprochowców. Według ustawy o broni i amunicji, aby z nich korzystać, nie trzeba posiadać specjalnego pozwolenia na broń. Do tego typu broni zaliczamy: strzelby, karabiny, rewolwery, pistolety oraz derringery.

Wyświetlanie 1–24 z 44 wyników

Remington Arms to firma założona w Stanach Zjednoczonych w 1816 roku, która zajęła się produkcją broni strzeleckiej. To właśnie repliki tej marki są obecnie najczęściej wytwarzane, ze względu na klasyczny wygląd i światową sławę tych jakże już kultowych rewolwerów.

Broń czarnoprochowa to nie tylko wszelkiego rodzaju arsenał ręczny, to także różnorodne działa. Miano tej nazwy zyskują sprzęty wyprodukowane m.in. w czasie wojny secesyjnej, czyli wspominane remingtony oraz ich późniejsze repliki, które osoby pełnoletnie mogą posiadać bez specjalnego zezwolenia.

Dostępne modele broni czarnoprochowej

W naszym sklepie znajdują się karabiny i rewolwery czarnoprochowe, które są replikami takich modeli jak Remington, Colt oraz pistolety Derringer. Pierwowzory tych sprzętów były jednymi z najpopularniejszych modeli strzeleckich w czasach, kiedy były one powszechnie używane.

Zaprezentowane powyżej produkty zostały wykonane ze stali (lufa), a rękojeść zrobiono z dobrze zaimpregnowanego drewna m.in. orzechowego. Szkielet zaś najczęściej jest stopem mosiądzu, który został dokładnie wypolerowany. Modele pistoletów, strzelb i karabinów mogą być wykończone ciemną oksydą, dzięki czemu zyskują klasyczny design. Produkty zostały wykonane m.in. we Włoszech.

Poszczególne parametry rewolwerów i pistoletów wyszczególniliśmy na karcie produktu, w tym informacje dotyczące szczegółowego rodzaju użytego materiału podczas produkcji i wzór na podstawie, którego odtworzono dany model. Rewolwery nie wymagają specjalistycznego zezwolenie, ale konieczna jest pełnoletność, aby móc je nabyć.

Jak działa broń czarnoprochowa?

Strzelba czarnoprochowa potrzebuje odpowiedniego materiału palnego, który co ciekawe był używany przez wieki w rewolwerach i karabinach, a został wynaleziony znacznie wcześniej, bo już w IX wieku w Chinach. Dawniej ten materiał wybuchowy zawsze wydzielał dym, obecnie często zastępuje się go mieszanką nitroceluzową bezdymną.

Czarnoprochowce ładuje się od strony lufy. Osobno wsypuje się materiał pyłowy i osobno pocisk, czasami kilka. Zazwyczaj rewolwery, karabiny lub strzelby mają miejsce na 5-6 pocisków, co pozwala na kilkukrotne wystrzały, aczkolwiek tego typu modele najczęściej są nabywane w celach kolekcjonerskich. Sprzęt ten może służyć również podczas uczestnictwa w rekonstrukcjach historycznych na przykład tych z XIX wieku, kiedy na polach bitew królował remington czy też różnorodne karabiny czarnoprochowe.

Repliki a zezwolenie na broń

W Polsce broń czarnoprochowa bez zezwolenia może być legalnie posiadana. Dotyczy to karabinów, strzelb i innych produktów tego typu na mocy znowelizowanej ustawy z 2011 roku. Jednakże samo posiadanie materiału wybuchowego do broni reguluje Europejska Karta, której wyrobienie nie jest długim procesem, a skutkuje zezwoleniem na w pełni wyposażone repliki.