Pistolety to broń palna, która cechuje się niewielkimi rozmiarami. Na skromne gabaryty składają się krótka lufa oraz mała rękojeść. Co ciekawe, teoretycznie jest ona przeznaczona do strzelenia z jednej ręki. Jednak najczęściej strzelcy podczas celowania i strzału wspomagają się także drugą. Można z niej oddawać strzały nie dalsze niż 100 metrów.

Wyświetlanie 1–12 z 93 wyników

Kiedy pojawił się pierwszy pistolet?

Pierwsze pistolety były bronią jednostrzałową. Chodzi o tzw. pistolety skałkowe używane na przełomie XVII i XVIII wieku. Był to rodzaj broni palnej, której amunicję stanowił czarny proch (czyli, była to broń czarnoprochowa). Cechowały się dużą celnością i niezawodnością, gdyż bardzo rzadko się zacinały.

Pierwszy pistolet samopowtarzalny

Kolejnym wcieleniem pistoletu był słynny Mauser C96. Powstał on w Niemczech pod koniec XIX wieku. Był to pierwszy egzemplarz pistoletu samopowtarzalnego. Z wyglądu wyróżniał go umieszczony pod spustem magazynek mieszczący 10 nabojów, których kaliber to 7,63 mm.

Późniejszym znanym modelem pistoletu samopowtarzalnego jest amerykański Colt M1911. Zaczął być powszechnie używany na początku XX wieku, gdy wszedł do wyposażenia amerykańskiej armii. Kaliber broni to 11,43 mm, natomiast długość lufy wynosi 127 mm. Colt posiada zamek, który rygluje się w momencie strzału. Co ciekawe, w okresie II Wojny Światowej ten pistolet stanowił uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Należy wymienić także takie modele pistoletów jak Beretta M9 (9 mm), Desert Eagle (kaliber 12,7 mm) oraz Walther Model 9 (6,35 mm). Do dziś cieszą się one dużą popularnością i można spotkać ich wierne repliki.

Na początku XX wieku powstał pistolet automatyczny, za pomocą którego można było oddawać serie strzałów, przy jednoczesnym zachowaniu poręczności tego modelu broni. Pierwszym najbardziej udanym egzemplarzem pistoletu automatycznego jest Steyr 1912/P16. Jednak uciążliwe w nim było to, że oddawany z niego strzał nie był dostatecznie celny. Pistolet wręcz zasypywał pociskami, lecz wiele z nich nie trafiało celu. Przy tak niewielkiej wadze broni trudno było o odpowiednią stabilizację.

Pistolety maszynowe

Z racji podejmowanych prób dążących do udoskonalenia pistoletów automatycznych, powstały pistolety maszynowe. Rzecz jasna, zwiększając ich celność, zwiększono także ich gabaryty. Dlatego ten typ broni cechował się celnym strzałem, ale też większą wagą. Uznanymi za pierwsze tego rodzaju pistolety są MP 38 oraz MP 40. Natomiast nie trzeba dobrze znać się na pistoletach, żeby kojarzyć taki model jak słynny, powstały w latach 50. XX wieku UZI. Należy wiedzieć, że pistolety maszynowe ze względu na ich rozmiary nie można zaliczyć od grupy broni krótkiej.

Pistolety w ofercie sklepu Proce i pestki

Asortyment naszego sklepu jest na tyle szeroki, że klienci z pewnością znajdą interesujący model będący w ich zasobności portfela. Broń taką jak strzelby, broń czarnoprochową, gładkolufową, wiatrówki, pistolety i rewolwery można znaleźć właśnie w naszej ofercie.

Jeśli masz chęć, żeby nabyć pistolet, to przyjrzyj się chociażby egzemplarzowi o uznanego producenta, jakim jest Beretta. Pistolet 92X Performance o kalibrze 9×19 to zaawansowany sprzęt umożliwiający dynamiczne strzelanie. Dokonując porównania go do innych modeli, można spostrzec, że powiększono w nim manipulatory, a także dźwignia bezpiecznika znajdują się na szkielecie pistoletu, a nie na zamku. Cechuje go spust pojedynczego i podwójnego działania.

Warto też zwrócić uwagę na CZ Shadow 2 o kalibrze 2×19, który jest udoskonaloną wersją kultowego pistoletu CZ SP-01 Shadow. Jego konstrukcja sprawia, że trafienie do celu jest proste. Dlatego wykorzystywany jest on w wielu konkurencjach strzelectwa sportowego. Pokrywające go aluminiowe okładziny sprawiają, że wygodnie trzyma się go w dłoni. Rękojeść o turkusowym kolorze składa się na oryginalny design.