Karabin to jedna z najpowszechniej używanych broni palnych. Według definicji jest to broń ręczna o długiej lufie, do której można domontować bagnet. Dawniej karabinem nazywano krótszą i bardziej poręczną wersję muszkietu. Jeszcze w XIX wieku karabiny były jednostrzałowe, wobec czego po każdym strzale trzeba było załadowywać pocisk od strony wylotu lufy. Można było strzelać z nich na odległość nie większą niż 60 metrów z amunicji, którą były kuliste, ołowiane pociski o masie kilkudziesięciu gramów.

Wyświetlanie 1–12 z 48 wyników

W połowie XIX wieku rozwój technologiczny pozwalał już na wyprodukowanie karabinów ładowanych odtylcowo. Nie tylko pozwalały one na strzelanie z pozycji leżącej, ale przede wszystkim poprawiona została skuteczność ich strzałów. Wtedy też domontowano od nich pasy pozwalające na noszenie broni na ramieniu. W podobnym czasie udoskonalono karabiny o to, z czym kojarzymy je współcześnie. Wtedy powstały karabiny powtarzalne, za pomocą których strzały oddawane były szybciej. Wyposażone były w zamek ślizgowo-obrotowy lub zamek dźwigniowy typu pump-action.

Pierwsze karabiny maszynowe

Natomiast strzelanie długimi salwami było możliwe dzięki karabinom maszynowym. Umożliwiały prowadzenie ciągłego ognia. Tego typu broń zasilana była taśmą nabojową, w której znajdowały się duże pokłady amunicji. Karabiny maszynowe przeznaczone były głównie do prowadzenia ostrzału pozycyjnego, dlatego często umieszczane były na dwunożnych, trójnożnych lub kołowych podstawach. W dwudziestoleciu międzywojennym postanowiło także zmodyfikować długość lufy karabinów. Dlatego zaczęto wyposażać armię w bardziej poręczne i lżejsze karabinki. Aby zwiększyć szybkość strzału karabinków, wymyślono karabiny samopowtarzalne. Były one bardzo powszechnie używane na frontach II Wojny Światowej. Natomiast połączeniem celności i donośności strzału z poręcznością i szybkostrzelnością był karabinek szturmowy, nazywany teraz karabinkiem automatycznym. Pierwszym modelem takiej broni był wyprodukowany w Niemczech karabin StG44. Jednak najbardziej znanym spośród karabinków jest radziecki AK. Stosowana do niego była tzw. amunicja pośrednia, która zapewniała uzyskanie energii początkowej pocisku wynoszącą od 1300 do 2300 J.

Karabiny w ofercie sklepu Proce i pestki

W naszym sklepie Proce i pestki posiadamy szeroki wybór karabinów. W naszej ofercie dostępny jest m.in. karabin Anderson AM-15 MOD03-CT1. Jego kaliber wynosi 5,56 mm. Jest to pistolet samopowtarzalny, który swą konstrukcją nawiązuje do karabinu wojskowego M4. Jego lufa wyprodukowana została ze stali 4150 z dodatkiem molibdenu, wanadu oraz chromu. Broń tego typu umożliwia strzelanie z ciężkich pocisków. Są u nas także karabiny szturmowe. Jednym z nich jest Mossberg MMR o kalibrze 5,56 mm. Można do niego dołączyć wiele dodatkowych akcesoriów celowniczych, takich jakich lunety i kolimatory. Długość jego lufy mierzy 16 cali. Wysokiej jakości pistolety wytwarza także taki producent jak Diamondback. W naszym sklepie posiadamy wyprodukowany przez niego karabinek DB15 BG B o kalibrze 5,56×45. Jest to karabin szturmowy, który ze względu na pojemność magazynka (10 naboi) oraz aluminiowe łoże z systemem M-Lok jest bardzo wygodny dla strzelca.