Strzelby zalicza się do bojowych broni palnych lub do broni myśliwskich. Są one dość charakterystyczne ze względu na swe pokaźne rozmiary i długi kształt lufy. Strzelba najczęściej jest gładkolufowa, czyli taka która nie nadaje wystrzeliwanym pociskom ruchu obrotowego, a ponadto przewód jej lufy nie jest gwintowany.

Wyświetlanie 1–12 z 13 wyników

Strzelby klasyfikuje się także pod względem rodzaju lufy. Wyróżnia się egzemplarze jedno- i dwulufowe.

Strzelby jednolufowe:

  • jednostrzałowe
  • powtarzalne
  • samopowtarzalne
  • automatyczne

Strzelba jednostrzałowa to taka, która każdorazowo po jednym wystrzale, musi być załadowywana. Nabój ręcznie wprowadza się do komory nabojowej, ponieważ ten typ broni nie jest wyposażony w magazynek. Wiele modeli broni myśliwskiej i sportowej to właśnie strzelby jednolufowe jednostrzałowe. Ten rodzaj broni posiada juz magazynek. Chodzi o strzelbę powtarzalną, która strzela jedynie pojedynczym ogniem. Dlatego po każdym oddanym z niej strzale należy ją ręcznie przeładować. W niektórych modelach możliwe jest to przy zastosowaniu specjalnego systemu Pump action. Do dziś strzelby powtarzalne wykorzystywane są m.in. przez policję. Z kolei strzelba samopowtarzalna to bardziej zaawansowana broń automatyczna, której nie trzeba każdorazowo przeładowywać, jednak umożliwia ona strzelanie tylko ogniem pojedynczym. Natomiast strzelba samoczynna-samopowtarzalna, nazywana też automatyczną, to nowoczesny typ broni, który nie wymaga już zbyt dużej obsługi strzelca. Wystarczy, że wprowadzi on pierwszy nabój do komory i uruchomi mechanizm spustowy.

Strzelby dwulufowe

Strzelbą dwulufową nazywana jest tzw. dubeltówka. Jest to długa broń śrutowa, która posiada dwie niegwintowane komory nabojowe. Po oddaniu z niej dwóch strzałów, należy ją przeładować. Amunicją dla dubeltówek może być śrut lub breneka. Co ciekawe, dubeltówki czarnoprochowe wykorzystywane były w XIX wieku, chociażby podczas powstania styczniowego w 1863 roku. Nierzadko też do strzelb dwulufowych montowano bagnety.

Strzelby w ofercie sklepu Proce i Pestki

W ofercie sklepu Proce i Pestki również znaleźć można modele strzelb. Dostępny jest m.in. Armsan A Challange Red 76CM 12+1. Ta automatyczna strzelba dedykowana jest dynamicznym strzelcom, którzy cenią sobie wysoko jakościowy sprzęt. Posiada ona przedłużony magazynek rurowy, w którym mieści się 12 sztuk amunicji 12/76. Inną godną uwagi strzelbą jest FabArm SDASS Composite 20″, której kaliber wynosi 12/76. Długość lufy wynosi 51 centymetrów, natomiast pojemność magazynka dla amunicji 12/70 pozwala na umieszczenie w nim 7 nabojów.