Ten rodzaj broni palnej charakteryzuje się odmiennym sposobem odpalania amunicji. Otóż w trakcie strzału dochodzi do odpalenia pocisku przy pomocy iglicy. To właśnie ona uderza w spłonkę znajdującą się w centralnej części łuski.

Wyświetlanie 1–12 z 99 wyników

W każdej broni, by mógł być z niej wystrzelony pocisk, musi dojść do momentu inicjującego, którym jest odpalenie pocisku lub prochu. Wywołany jest on przez uderzenie następujące zaraz po naciśnięciu spustu. W broni centralnego zapłonu materiał inicjujący znajduje się w spłonkach. Są to niewielkie miseczki, które eksplodują podczas gwałtownego zetknięcia się z łuską.

Jak działa broń centralnego zapłonu?

Moment wystrzału pocisku polega na tym, że iglica w sposób osiowy uderza w spłonkę. Uderzenie sprawia, że jest ona zgniatana, w wyniku czego znajdujący się w niej materiał inicjujący wybucha i przez kanały ogniowe dociera do wnętrza łuski. Należy wiedzieć, że nazwa broni centralnego zapłonu wywodzi się z tego, że materiał inicjujący umieszczony jest centralnie. Do broni centralnego zapłonu zaliczamy tzw. broń długą, czyli np. karabiny (AR), karabinki (PAC) oraz strzelby, ale również broń krótką, do której zaliczamy pistolety (Glock) i rewolwery.

Ten rodzaj broni używany jest przez służby mundurowe, takie jak policja i wojsko, ale także przez firmy ochroniarskie, sportowców, kolekcjonerów oraz pasjonatów broni. W myśl istniejących w Polsce przepisów, aby kupić broń centralnego zapłonu ze sklepu, trzeba posiadać wydane przez stosowny urząd pozwolenie na posiadanie broni.