Zapłon boczny, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym, że materiał inicjujący umieszczony jest na boku, czyli w kryzie łuski. Z chwilą gwałtownego zetknięcia się iglicy z materiałem inicjującym dochodzi do wybuchu, czyli wystrzału.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Amunicja bocznego wykorzystywana jest przez wielu posiadaczy broni, a jednym z powodów tego jest jej niewielki koszt. Produkcja cienkiej blaszki tworzącej naboje bocznego zapłonu jest opłacalna, ponieważ nie ma konieczności dodatkowego wzmacniania jej dna.

Charakterystyczne cechy amunicji bocznego zapłonu

Jednakże istnieje pewna trudność produkcyjna dotycząca tejże amunicji. Jaka wiadomo, łuska jest tym, co stanowi element uszczelniający w układzie złożonym z lufy, pocisku oraz zamka. Jeśli ciśnienie w danej broni jest wysokie, to znajdująca się w niej amunicja bocznego zapłonu może wywołać nieszczelność. Wtedy może nastąpić cofnięcie się gazów prochowych lub po prostu rozwalenie się cienkich blaszek tworzących amunicję bocznego zapłonu. Jednak problem polega na tym, że zwiększając grubość blaszki, ryzykujemy tym, że iglica może niedostatecznie zgnieść materiał, w wyniku czego nie dojdzie do wybuchu materiału inicjującego. Dlatego trudność produkcji amunicji bocznego zapłonu polega na umiejętnym zachowaniu równowagi między odpowiednią grubością blaszek a należytą siłą zgniotu iglicy.

Najpowszechniej używanym w Polsce nabojem do broni bocznego zapłonu jest nabój, którego kaliber wynosi 0,22. Jest on inaczej znany jako Long Rifle 0,22. Do broni bocznego zapłonu zalicza się zarówno broń krótka, jak i długa. Mogą to być pistolety, strzelby oraz karabinki.