Pardini

Jaką broń czarnoprochową wybrać?

W Zaczynasz rozwijać nową pasję, a może marzysz o zostaniu kolekcjonerem? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – istnieją militaria, które nie wymagają specjalnego zezwolenia do ich użycia. Wystarczy być osobą pełnoletnią i w momencie zakupu pokazać sprzedawcy dokument potwierdzający wiek. Jednym z nich jest właśnie broń czarnoprochowa bez zezwolenia. Jakie rodzaje wyróżniamy? Gdzie można ich używać? Czy każdy może kupić czarny proch? Postaramy odpowiedzieć się na te i inne pytania.

Poznaj rodzaje broni czarnoprochowej

Dziś są przede wszystkim modelami kolekcjonerskimi, kiedyś były najpopularniejsze w użyciu. Eksploatowano je do końca XIX wieku. Ich nazwa wzięła się od procesu spalania czarnego prochu, na skutek którego następowało wystrzelenie pocisku. W przeciwieństwie do współczesnych modeli, to broń ładowania rozdzielnego. Osobno ładuje się pocisk, osobno proch, osobno również inicjator. Obecnie można nabyć repliki rozdzielnego ładowania, a posiadając pozwolenie na broń również wersje na amunicję scaloną.

Aktualnie specjaliści z dziedziny militariów wyróżniają następujące typy broni czarnoprochowej:

  • pistolety – posiadają dwa rodzaje zapłonu: albo kapiszonowy, albo skłakowy (ich działanie przedstawiamy poniżej);
  • rewolwery – są najpopularniejsze na polskim rynku replik. Modele, które cieszą się szczególnym uznaniem kolekcjonerów to Colt lub Remington
  • karabiny – najczęściej spotyka się jedno- lub dwulufowe;
  • strzelby – istnieje możliwość strzelania śrutem lub pociskami. Ich lufy, podobnie jak karabiny, produkuje się w dwóch wersjach.

Działanie czarnoprochowca w zależności od typu zamka

Jak działa tego rodzaju broń? To zależy od tego, jaki posiada zamek. Wyróżnia się dwa typy zamka: skłakowy oraz kapiszonowy. Skałkowy opiera się na krzemieniu. Mieści się on między szczękami kurka. Podczas ciągnięcia za spust, następuje zwolnienie kurka. W rezultacie następuje uderzenie krzemienia w krzesiwo. Powstaje wówczas iskra. Stykając się z prochem, zaczyna się spalanie i wystrzał. Funkcjonował do połowy XIX wieku. Wystrzał w zamku kapiszonowym natomiast powstaje po dotarciu ognia do prochu. Umieszczony jest on w luf. W drugiej połowie XIX wieku zastąpiła go amunicja scalona, która posiada łuskę z pociskiem, prochem i inicjatorem wystrzału.

Na co zwrócić uwagę, planując zakup pistoletu?

Niezależnie od tego, czy planujesz zostać posiadaczem rewolweru czy pistoletu właśnie, planując wizytę w sklepie, musisz zastanowić się nad kilkoma parametrami. Kaliber, rodzaj lufy i amunicji – to kryteria, które warto przeanalizować wcześniej lub z pomocą doświadczonego ekspedienta. W przypadku czarnoprochowca wyróżnia się zazwyczaj trzy typy kalibru: .31, .36 i.44. Co z lufą? Gładka pozwala na łatwiejsze ładowanie. Gwintowa natomiast zwiększa celność. W przypadku początkujących strzelców sprawdzi się amunicja zespolona.

Gdzie i kto może kupić czarny proch?

Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku nabycia amunicji. By ją kupić, należy posiadać Europejską Kartę Broni czarnoprochowej. Zakupiony proch w warunkach domowych przechowuje się w szczelnych pojemnikach i chłodnych pomieszczeniach, oczywiście z dala od dzieci.

Europejska Karta Broni czarnoprochowej – kto i gdzie może ją wyrobić?

Europejską Kartę mogą wyrobić tylko osoby pełnoletnie. Muszą też posiadać broń lub jej replikę wyprodukowaną przez 1885 rokiem. Dostępny w Internecie wniosek i stosowne załączniki (m.in. potwierdzenie nabycia militariów u legalnego sprzedawcy) składa się we właściwej dla miejsca zamieszkania Komendzie Wojewódzkiej Policji. Warto wiedzieć, że Europejska Karta jest ważna przez 5 lat. Po upływie tego czasu można starać się o jej przedłużenie.

Użycie broni? Tylko na strzelnicy!

Strzelanie z tego rodzaju broni poza strzelnicą, w sytuacji innej niż rekreacyjna, sportowa i szkoleniowa, jest surowo zabronione. Strzał, nawet z odległości 50 metrów, może mieć śmiertelny skutek lub trwale zranić drugą osobę, co będzie miało dla strzelca konsekwencje karne i cywilne.

HomeKategorieUlubionePorównajNa góre